مقالات

میلگرد خاردار چیست؟ (بررسی نکات مربوط به انواع میلگرد)

میل گرد خاردار

در این مقاله به بررسی نکات مربوط به انواع میلگرد، و به خصوص میلگرد انحصاری ناوک حفاظ  ( میلگرد خاردار) پرداخته شده است. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

میلگرد خاردار چیست؟

برای شروع با انواع میلگردهای موجود و کارکرد آنها به صورت اجمالی آشنا می شویم.
میل گرد ها دارای دو نوع اصلی آجدار و ساده می باشند که به شرح زیر است:

  • میلگرد آجدار
  • میلگرد ساده

 میلگرد آجدار

این نوع میلگرد به دلیل سطح آجدار آن به این نام مشهور است. مصرف این نوع میلگرد در ساختمان سازی و در سازه های بتنی برای جبران مقاومت کششی پایین بتن و افزایش مقاومت سازه های بتنی می باشد

که به بتن خاصیت ارتجاعی و کششی در برابر فشارهای ناشی از زلزله می دهد.
میلگرد آجدار استانداردهای تولید خود را داراست و در سایزهای مختلفی تولید می شود.

میلگرد ساده

به طور کلی میلگردی که دارای آج نباشد و دارای سطح صاف باشد را میلگرد ساده می نامند. میلگرد ساده نیز هم در ساختمان سازی به شکل سیم یا خود میلگرد برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود و هم در صنایع مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد میلگرد ساده در ساخت حفاظ های شاخ گوزنی :

اصولاً تمامی مواد تشکیل دهنده حفاظ های شاخ گوزنی موجود در بازار از میلگرد ساده با قطر 9 و 10 میلیمتر میباشد. استفاده از میلگرد ساده با قطر 9 و 10 میلیمتر به دلیل تحمل فشار قابل قبول در نتیجه اتصالات متعدد آن به یکدیگر در نرده های حفاظ شاخ گوزنی است.
دلیل ساخت نرده های حفاظ شاخ گوزنی با میلگرد ساده از سوی تولیدکنندگان حفاظ ، ناگزیر بودن تولید کننده از این انتخاب میلگرد است.

زیرا مواد خام کاربردی و تعریف شده دیگری صرفاً برای ساخت نرده های محافظتی وجود ندارد.
به تازگی ناوک حفاظ میلگردی تحت عنوان میلگرد خاردار در کنار 2 میلگرد اصلی و شناخته شده آجدار و ساده که هر یک نیاز و وظایف تعریف شده خود را پوشش می دهند تولید نموده که از آن صرفاً در ساخت نرده های حفاظ تولید خود استفاده می نماید.
در ادامه با مصارف میلگرد خاردار، استانداردها و انواع آن و همچنین چرایی لزوم استفاده از محصولاتی که با این میلگرد تولید می شوند آشنا می شویم.

میلگرد خاردار چیست ؟

میلگرد خاردار گونه ای جدیدی از میلگرد است که مصارف آن با میلگردهای شناخته شده قبلی تفاوت اساسی دارد و تقاضای خاص خود را پوشش می دهد،

میلگرد خاردار همانگونه که از نامش پیداست میلگردی است که دارای زائده هایی بسیار تیز و برنده به شکل خار در خود می باشد. این خارها در اندازه های 2 تا 3 سانتی متر هستند که از ابتدا به طرف نوک کوچک و تیز شده اند.
فاصله ی این خارها از هم در یک قطعه میلگرد خاردار، بین 3 تا 4 سانتی متر می باشد که در یک ردیف موازی از میلگرد به بیرون جدا شده اند.

این حالت توانایی لمس و گرفتن غیر مسلح میل گرد خاردار را از افراد سلب می نماید و جنبۀ باز دارندگی بالایی به آن می دهد.

در هندسه ساخت میلگرد خاردار تمامی اجزای آن از یک جزء به هم پیوسته تشکیل شده به این معنی که خارهای ایجاد شده، به میلگرد متصل نشده اند بلکه جزء به هم پیوسته میلگرد هستند که در میلگرد ایجاد شده اند، از این رو استحکام و پایداری بالایی را دارند.

میل گرد خاردار در چه استانداردهایی ساخته میشود ؟

ناوک حفاظ میل گرد خاردار را در استانداردهای زیر تولید می کند:

  • میل گرد خاردار با قطر 6 میلیمتر
  • میل گرد خاردار با قطر 8 میلیمتر
  • میل گرد خاردار با قطر 9 میلمتر
  • میل گرد خاردار با قطر 10 میلیمتر
  • میل گرد خاردار با قطر 12 میلیمتر

در این میان میل گرد خاردار با قطر 9 و 10 میلیمتر بیشترین مصرف را در تولیدات ناوک حفاظ داراست.

هدف ازتولید میل گرد خاردار توسط ناوک حفاظ :

از آنجایی که تمامی تولیدات حفاظ های شاخ گوزنی از میل گرد های ساده ساخته می شوند، و مواد خام منحصر به تولید حفاظ که جنبه بازدارندگی داشته باشد موجود نمی باشد،

ناوک حفاظ با هدف برطرف نمودن این خلا، باتلاش مستمر و با به کارگیری طرح های مبتکرانه ی طراحان خود اقدام به تولید میل گرد خارداربرای نخستین بار با برند ناوک حفاظ نموده است.
ناوک حفاظ علاوه برتولید مدلهایی که با میل گرد ساده تولید می نماید، اقدام به تولید مدلهای جدید خود با استفاده از میل گرد خاردار خود نموده است.

مدل های تولیدی ناوک حفاظ با میل گرد خاردار عبارتند از:

که هر کدام طیف گسترده ای از سایزها با ارتفاع های مختلف را پوشش می دهند.

حق مالکیت انحصاری ناوک حفاظ در تولید و عرضه میل گرد خاردار

ناوک حفاظ توانسته گواهی ثبت طرح صنعتی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را برای محصول ابداعی خود(میل گرد خاردار) دریافت نماید .از این رو تمامی حقوق مرتبط به تولید و عرضه محصولات تولید شده با این میل گرد ،انحصارا در اختیار ناوک حفاظ می باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *