مقالات

ایمن سازی کامل ساختمان در برابر سرقت

ایمن سازی کامل ساختمان در برابر سرقت

ایمن سازی کامل ساختمان در برابر سرقت چیست؟

ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت، اجرای یک پکیج کامل از وسایل موردنیاز برای پوشش دهی تمام نقاط پرخطر ساختمان بوده که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قفل های ایمن و متعدد درب
 • نرده های حفاظ رودیواری
 • دوربین های مداربسته
 • سیستم های ضد سرقت (صوتی یا تصویری)
 • درب های محافظ کشویی یا آکاردئونی
 • حفاظ های پنجره
 • سیستم روشنایی برای فضاهای تاریک

که بسته به نوع و نیاز ساختمان و تعداد نقاط پرخطر، می توان از همه یا بخشی از آن استفاه نمود.

در کل ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت محدود به یک محل خاص مثلا دیوارها و یا فقط یک وسیله امنیتی مثل دوربین های مداربسته نمی گردد و هر بخش و محلی از ساختمان را که در برابر ورود غیرمجاز آسیب پذیر و پرخطر باشد را شامل می شود.

آیا ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت یک هزینه جانبی بوده یا یک امر ضروریست؟

با توجه به آمار بالای جرم وجنایت و افزایش بی سابقه انواع سرقت ها، امروزه ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت دیگر یک هزینه جانبی برای ساختمان ها تلقی نمی گردد، بلکه یک امر ضروری در جهت داشتن امنیت می باشد.

براساس آمار ها بیشتر سرقت ها از مکان هایی صورت پذیرفته اند که موارد ایمن سازی در آنها کمتر رعایت گردیده است. ساختمان هایی که موارد  ایمنی کمتری در آنها بوده است، سرقت ها نیز متوجه آنها شده اند.

امروزه سرقت ها ممکن است تنها به ضرر مالی ناشی از آن ختم نگردد، زیرا در صورت وجود یکی از اعضای خانواده در منزل ممکن است خطرات جانی و غیرقابل جبرانی را نیز برای ساکنین دربر داشته باشد.

پس ایمن سازی نقاط مختلف ساختمان در برابر ورود غیرمجاز امروزه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. خطرات حاصل از سهل انگاری در تامین امنیت در ساختمان ممکن است در کنار زیان مالی با خطرات جانی و غیرقابل جبرانی نیز همراه باشد.

ایمن سازی کامل ساختمان شامل چه مواردی است؟

ایمن سازی کامل ساختمان در برابر سرقت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ایمن سازی درب های ورودی ( با زدن قفل های ایمن و متعدد)
 • ایمن سازی دیوارها ( با اجرای نرده های حفاظ)
 • روشن کردن فضاهای تاریک ( با نصب لامپ های متعدد)
 • نصب دوربین های مداربسته
 • نصب سیستم های ضد سرقت
 • نصب در های محافظ کشویی یا آکاردئونی
 • نصب درب های ضد سرقت

آیا هر نوع ساختمانی نیازمند اجرای کامل موارد ایمن سازی است؟

ساختمان ها انواع مختلفی مثل ویلایی، آپارتمانی و .. دارند. که کارکردشان با یکدیگر متفاوت است. (شخصی، عمومی و یا دولتی)

ساختمان ها بنا به تعداد نقاط پرخطر خود نیازمند اجرای موارد ایمن سازی هستند، که این موارد با توجه به نوع و کارکرد ساختمان می تواند از هم متفاوت باشد.

به عنوان مثال ساختمان های ویلایی شخصی دارای نقاط پرخطری مانند: دیوارهای طولانی، محیط های باز و وسیع کم رفت و آمد، درب های ورودی دور از بنا، پنجره های هم سطح و یا فضاهای تاریک در شب می باشند.

این نوع از ساختمان ها با توجه به نوع کارکرد(شخصی) و رفت و آمد کم و تعداد نقاط پرخطر خود، نیازمند اجرای، قفل های ایمن و متعدد بر روی درب، حفاظ های رودیواری، نرده های حفاظ پنجره، روشن نمودن فضاهای تاریک در شب و یا نصب دوربین های مداربسته می باشد.

مثال دیگر واحد های آپارتمانی است. واحدهای آپارتمانی دارای نقاط پرخطر کمتری نسبت به یک ساختمان ویلایی می باشند. که نیازمند اجرای موارد کمتر ایمن سازی هستند. نقاط پرخطر آپارتمان دیوارهایی با طول کم اما قابل عبور و درب های ورودی نفر رو و پارکینگ های آن می باشد.

آپارتمان ها دارای فضای باز ناچیز و پر رفت و آمد، روشنایی مناسب راهروها هستند .و نیازمند اجرای حفاظ های روی دیواری، نصب قفل های ایمن و تعویض سالیانه قفل های مشترک ورودی به علت جابه جایی های مکرر ساکنین آن می باشد.

هر ساختمان با توجه به نوع آن و تعداد نقاط پرخطر خود نیازمند اجرای موارد ایمن سازی در برابر سرقت می باشد.

در صورت نیاز به اجرای موارد متعدد ایمن سازی، اجرای کدام مورد اولویت دارد؟

سوالی که مالکین ساختمان در صورت لزوم اجرای موارد مختلف ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت برایشان به وجود می آید. این است که اجرای کدام مورد ایمن سازی اولویت دارد.

برای ایمن سازی یک ساختمان، نقاط پرخطر بیرونی که قابل دسترس هستند مانند: درب های ورودی حیاط، دیوار ها و پنجره ها اولویت بیشتری دارند.

برای شروع ایمن سازی ساختمانی مانند یک ویلای شخصی، باید نخست به نصب حفاظ های روی دیواری و قفل های ایمن بر روی درب ورودی اقدام نمود.

گاها مشاهده می شود برای ایمن سازی یک ویلا در برابر سرقت، مالک اقدام به نصب دوربین های مداربسته در نقاط مختلف می نماید اما دیوارها و یا پنجره ها فاقد نرده حفاظ هستند.

دیوارها و درب ها نقاط بیرونی یک ساختمان بوده و سارقین از طریق این دو اقدام به ورود به ساختمان می نمایند و بعد از گذر از آن ها می توانند وارد ملک شوند.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی محافظت از ویلا ها در برابر سرقت را بخوانید.

چرا ایمن سازی بیرونی ساختمان از اهمیت بالایی برخورداراست؟

توجه داشته باشد زمان، برای عبور از موانع بیرونی یک ساختمان برای سارقین بسیار مهم و محدود است. در صورت ایمن سازی دیوارها، درب ها و یا پنجره های بیرونی ساختمان، سارقین نمی توانند مدت زمان نامحدودی را برای عبور از موانع یاد شده اختصاص دهند.

دیوار ها و پنجره هایی که نرده حفاظ مطمئنی دارند در همان نگاه نخست از دید سارقین پرخطر و زمان بر بوده و تا حد ممکن نسبت به گذر از آنها اقدام نمی کنند و از آن صرف نظر می نمایند.

اما دیوارهای بدون مانع یا نرده حفاظ توجه سارقین را به خود جلب می نماید زیرا در مدت زمان بسیار کوتاهی می توانند از آن گذر نمایند.

توجه داشته باشید سارقین تنها در فضای بیرونی، محدودیت زمان دارند و پس از گذر از دیوار یا درب های ورودی به علت قرار گرفتن داخل ملک و عدم رویت آنها توسط عموم، زمان زیادی برای ورود به ساختمان و تخلیه وسایل در اختیار دارند. پس پوشش دهی نقاط پرخطر بیرونی اولویت بیشتری نسبت به موارد دیگر در داخل ساختمان دارند.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی ضرورت استفاده از حفاظ شاخ گوزنی را بخوانید.

در هنگام ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

از جمله نکات مهم در زمان ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. از قفل های جدید و بیشتر از یک عدد برای درب های ورودی استفاده کنید.
 2. از نرده های حفاظ ایمن و نفوذناپذیر که توانایی تحمل و دفع فشار را دارند، برای پوشش دیوارها استفاده نمایید.
 3. برای پنجره های هم سطح، از حفاظ هایی استفاده کنیم که تمام فضای جلوی پنجره را پوشش دهد نه بخشی از آن را.
 4. از درب های کشویی آکاردئونی به عنوان حفاظ جلویی درب های سالن استفاده نمایید.
 5. قفل های درب های ورودی آپارتمان را به دلیل جابه جایی های مکرر ساکنین هر ساله تعویض نمایید.
 6. جای قفل جداگانه و رو به داخل بر روی درب های ورودی سالن قرار دهید.

فواید ایمن سازی ساختمان در برابر سرقت

ساختمانی را در نظر بگیرید که دارای نقاط پرخطر گوناگونی جهت ورود غیر مجاز است. همیشه نگرانی از ورود سارق به داخل ساختمان از روی دیوار بدون حفاظ، شکستن شیشه پنجره و یا باز کردن یک قفل همراه شما است.

حال فرض کنید که تمام موارد ایمن سازی ساختمان در برابر ورود غیرمجاز را به خوبی انجام داده اید. دیوارها دارای حفاظ ایمن بوده و پنجره ها هم کاملا با حفاظ پوشیده شده اند. همچنین درب های ورودی دارای قفل های متعدد می باشد و سیستم ضدسرقت در صورت ورود عمل می کند. بنابراین خیالتان آسوده است.

این آسودگی، حاصل ایمن سازی کامل ساختمانتان در برابر ورود غیرمجاز می باشد.

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *