مقالات

اهمیت جوشکاری CO2 در حفاظ های شاخ گوزنی

اهمیت جوشکاری co2 در ساخت حفاظ شاخ گوزنی

مقدمه

نوع و روش جوشکاری در کیفیت حفاظ های شاخ گوزنی بسیار حائز اهمیت است. برخورداری از کیفیت بالای جوش یکی از استاندارد های مهم ساخت حفاظ های شاخ گوزنی در کنار دیگر استاندارد های خط تولید این محصول محافظتی است. در این مقاله به بررسی انواع جوش های مورد استفاده در ساخت حفاظ شاخ گوزنی و اهمیت جوشکاری CO2 می پردازیم.

از آنجایی که حفاظ های شاخ گوزنی دارای قطعات و اتصالات متعدد فراوانی در خود هستند و در هر متر حدودا 200 نقطه اتصال وجود دارد، عامل نگهدارنده و حفظ ساختار نرده های شاخ گوزنی جوش اتصالات آن است که مسلما از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.

کیفیت جوش به کار رفته در اتصالات نرده های حفاظ شاخ گوزنی موجود در بازار مختلف است ( ضعیف، متوسط و یا خیلی قوی) و به عواملی همچون نوع جوش به کار رفته، نوع دستگاه جوشکاری، کیفیت و مهارت نیروی جوش کار و کیفیت مفتول های جوشکاری و تجهیزات آن بستگی دارد.

جوش های متداول در حفاظ های شاخ گوزنی

در این مقاله با دو نوع جوشکاری متداول در ساخت حفاظ های شاخ گوزنی آشنا می شویم و به زبان ساده به بررسی ویژگی های هر دو نوع آن می پردازیم و مشخص می نماییم کدام یک برای تولید نرده های حفاظ شاخ گوزنی مناسب می باشد.

همچنین جهت اطلاع باید بدانید که جوشکاری فلزات انواع مختلفی دارد و هر نوع از آنها نیز دارای زیرمجموعه و تجهیزات مختص به خود می باشد اما ما تنها به انواع جوشکاری های متداول در تولیدات حفاظ های شاخ گوزنی می پردازیم.

انواع جوشکاری های مورد استفاده در حفاظ های شاخ گوزنی

 • جوشکاری برق یا الکترود
 • جوشکاری co2

جوش برق یا الکترود چیست

جوشکاری برق یا الکترود ساده ترین روش جوشکاری و فراگیرترین آن است.

در این نوع جوشکاری که از دستگاههای ترانس برق یا نوع جدید آن (اینورتر) استفاده می شود به واسطه سیم های مفتول الکترود و با ولتاژ های متفاوت ( خانگی یا صنعتی) اقدام به جوشکاری قطعات مختلف فلزی می نماید.

الکترود

الکترود، جوشکاری یا سیم جوش مفتولی است فلزی به طول تقریبا 30 سانتی متر دارای ضخامت های مختلف که دور تا دور آن را پوششی با نام فلاکس احاطه کرده و جریان برق از آن جهت جوشکاری عبور می کند.

(نوع مورد استفاده الکترود در ساخت اکثر حفاظ های شاخ گوزنی، الکترود با ضخامت 3 میلی متر می باشد) 

جوش برق یا الکترود برای چه نوع اتصالات فلزی مناسب است؟

نکته ای که درمورد تمامی انواع جوش وجود دارد این است که هر کدام از انواع جوش برای نوعی از اتصالات تعریف شده و به وجود آمده اند. زیرا اتصالات فلزی دارای انواع مختلفی ( اتصالات نازک یا ضخیم، مسطح یا ناهموار و غیره ) می باشند.

پس لازم است برای هر نوع از اتصالات، جوش استاندارد و تعریف شده ی مختص به آن را استفاده نمود

جوش برق یا الکترود برای صفحات تخت فلزی مانند اسکلت های فلزی و درب و پنجره های پروفیلی مناسب است. نقاط مسطح و قابل دسترس که مفتول های جوش الکترود با ضخامت زیاد قابلیت قرارگیری در این نقاط را به راحتی دارا هستند. و توانایی جوشکاری طولانی و پر نمودن این نقاط مسطح در آنها با استفاده از الکترود وجود دارد.

اسکلت های فلزی و یا قطعات فلزی مسطح دیگر، برای جوشکاری با الکترود (در انواع آن) بسیار مناسب هستند، زیرا نقاط مسطح و قابل دسترس آنها امکان ایجاد جوش سالم و قوی با الکترود مهیا می نماید.

آیا جوش برق یا الکترود در حفاظ های شاخ گوزنی مناسب است؟

همانطور که گفته شد جوش الکترود برای اتصال صفحات تخت فلزی مناسب است. اما حفاظ های شاخ گوزنی نقاط اتصال مسطح و قابل دسترسی جهت قرار گیری الکترود و جوشکاری با آن را ندارد.

اتصالات میلگردی در حفاظ های شاخ گوزنی شرایطی بسیار متفاوت با صفحات مسطح فلزی و کاربرد تعریف شده ی الکترود دارا هستند.

جوش کاری با الکترود به دلیل عدم توانایی قرار گرفتن در فضاهای بسته و محدود اتصالات میلگردی به هیچ عنوان برای اتصالات حفاظ های شاخ گوزنی ( که تماما با میلگردهایی با ضخامت 9 تا 10 میلی متر ساخته می شوند) مناسب نیست.

از آنجایی که فضای اتصال میان دو میلگرد بسیار محدود و ناهموار است و الکترود دارای ضخامت قابل توجه نسبت به این فضای محدود است، توانایی قرارگیری صحیح و نفوذ به این نقاط بسته را ندارد و مقداری فضا در این نقاط در زمان جوشکاری با الکترود خالی می ماند و سبب تشکیل جوش ناسالم و به اصطلاح کرم خورده می گردد.

درصد تشکیل این نوع از جوش ناسالم در اتصالات میلگردی حفاظ های شاخ گوزنی با جوش الکترود بسیار زیاد و فراگیر است که سبب تضعیف سازه حفاظ و شکنندگی اتصالات در برابر فشارهای ناچیز می گردد.

به طور کلی

استفاده از جوش برق یا الکترود در کارگاه های کوچک و متفرقه تولید حفاظ شاخ گوزنی بسیار فراگیر است. دلیل این امر ارزان بودن و قابل دسترس بودن دستگاه و تجهیزات آن و همچنین سادگی کار با آن و عدم نیاز به نیروی آموزش دیده است.

به جرات می توان گفت جوشکاری اکثر تولیدات حفاظ های شاخ گوزنی که در کارگاههای کوچک و محیط های غیر صنعتی تولید می شوند از نوع الکترود می باشد که به هیچ وجه تضمین کننده اتصالات میلگردی نیست.

معایب جوشکاری الکترود در حفاظ های شاخ گوزنی

به طور کلی معایب جوشکاری الکترود در تولید حفاظ های شاخ گوزنی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد جوش ناسالم و ضعیف
 • ذوب شدن بخشی از میلگرد ( به دلیل ترمیم جوش ناسالم با ادامه ی جوشکاری)
 • شکنندگی بسیار زیاد اتصالات در برابر فشار
 • عدم اطمینان به کارایی نرده حفاظ بعد از اجرا بر روی دیوار
 • ایجاد گل جوش

جوشکاری co2

جوشکاری co2 در ساخت حفاظ شاخ گوزنی

جوشکاری co2 در ساخت حفاظ شاخ گوزنی

جوشکاری co2 یکی از روش های پایه در صنعت جوشکاری کشورمان می باشد. جوش co2 به نوعی از جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW) گفته می شود که در آن از گاز دی اکسید کربن استفاده می شود.

جوش CO2 بهترین روش برای جوشکاری صفحات نازک، کم ضخامت و یا ناهموار و غیر مسطح است.

برای جوشکاری CO2 نیاز به دستگاه CO2 ( معمول یا اینورتر) و تجهیزات متعدد و قابل توجه، همچنین نیروی کار آموزش دیده است.

تجهیزات جوشکاری co2

تجهیزات جوشکاری co2

جوش CO2 برای جوشکاری چه نوع اتصالات فلزی مناسب است؟

جوش CO2 به دلیل نازک بودن سیم های جوش آن که نهایتا تا 1.2 میلی متر ضخامت دارند، برای جوشکاری صفحات ناهموار فلزی و همچنین جوشکاری ورق های نازک فلزی مناسب هستند.

سیم های CO2 توانایی قرارگیری در فضاهای بسته و محدود اتصالات فلزی را دارا هستند و به خوبی این فضاهای محدود را پر می نماید و سبب ایجاد جوش سالم و بسیار مستحکم می شود.

استفاده از جوش CO2 در ساخت حفاظ های شاخ گوزنی

حفاظ های شاخ گوزنی دارای اتصالات ناهموار و فضاهای بسته و محدود است که مناسب جوشکاری CO2 می باشد.

از آنجایی که تعداد اتصالات حفاظ های شاخ گوزنی بسیار زیاد است و در هر متر حفاظ شاخ گوزنی تا 200 اتصال وجود دارد کیفیت و استحکام جوش تضمین کننده ی استحکام نرده حفاظ شاخ گوزنی است.

جوش CO2 استاندارد تعریف شده ی اتصالات میلگردیست زیرا به دلیل ضعیف بودن میلگرد و خنک کنندگی قوی تجهیزات جوش CO2 و همچنین قرارگیری راحت سیم های CO2 در فضاهای بسته میلگردی و عدم تولید هر نوع مواد اضافه مانند گل جوش ( که در جوشکاری الکترود الکترود وجود دارد) بسیار مناسب این نوع از اتصالات است.

مزایای استفاده از جوش CO2 در ساخت حفاظ شاخ گوزنی

 • مناسب برای اتصالات فلزی نازک ( به دلیل خنک کنندگی قوی سیستم جوش CO2)
 • نفوذپذیری مناسب در فضاهای ناهموار مانند اتصالات میلگردی ( به دلیل نازک بودن سیم های CO2)
 • عدم تولید و ایجاد هر نوع ماده اضافه ( گل جوش)
 • سختی بسیار زیاد ( نسبت به جوش های معمول)
 • کاهش اکسیداسیون فلز

چرا با وجود ضرورت به کارگیری از جوش CO2 در ساخت حفاظ های شاخ گوزنی از جوش های معمول الکترود به جای آن استفاده می شود

همانطور که گفته شد جوش CO2 استاندارد جوشکاری در ساخت حفاظ های شاخ گوزنی است اما با وجود این ضرورت اکثر تولیدات حفاظ های شاخ گوزنی موجود در بازار و در سایت ها و پیج های ارائه حفاظ شاخ گوزنی از جوش غیراستاندارد و الکترود استفاده می نمایند.

دلیل این امر ارزان بودن جوش الکترود و پر هزینه بودن جوش CO2  و تجهیزات آن است.

جوش CO2 از لحاظ تهیه ی دستگاه و تجهیزات آن و همچنین نیروی کار مورد نیاز نسبت به جوش برق یا الکترود بسیار پر هزینه تر است اما از لحاظ کیفیت جوش ایجاد شده در نرده های حفاظ شاخ گوزنی به هیچ عنوان قابل مقایسه نیستند.

مطلب آخر  

از آنجایی که نوع جوشکاری حفاظ های شاخ گوزنی در کارایی نرده حفاظ بسیار اهمیت دارد و مشتریان نرده های حفاظ شاخ گوزنی تا حدود زیادی توانایی تشخیص نوع جوش استفاده شده در حفاظ های شاخ گوزنی را ندارند.

توصیه می شود نرده های حفاظ شاخ گوزنی مورد نیاز خود را از کارخانه معتبر تولید حفاظ تهیه نمایید که در کنار استاندارد های دیگری همچون داشتن طرح هندسه ی قوی جهت تحمل و دفع حداکثری فشار، تراکم و پهنای مناسب، پوشش رنگ الکترواستاتیک، شاسی کف قوی و … تولیدات آن از جوش CO2 نیز برخوردار باشد.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی تمامی نکات کلیدی پیش از خرید حفاظ شاخ گوزنی که باید از آن مطلع شوید را بخوانید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *