مقالات

رنگ حفاظ شاخ گوزنی (روش ها و انواع آن)

رنگ حفاظ شاخ گوزنی

رنگ حفاظ شاخ گوزنی

پوشش رنگ نرده های حفاظ شاخ گوزنی جزو اصلی ترین فاکتور ها در کنار اصول و استاندارد های ساخت نرده ی حفاظ می باشد. که در ادامه به لزوم کیفیت بالای رنگ و روش های آن در نرده های حفاظ شاخ گوزنی خواهیم پرداخت.

حفاظ های شاخ گوزنی تماما با پوشش رنگ در طیف های مختلف مطابق با سلایق مشتریان تولید و عرضه می گردد. شاید مهم ترین دلیل عرضه ی نرده های حفاظ شاخ گوزنی با پوشش رنگ، عدم توانایی رنگ آمیزی آن ها بعد از اجرا بر روی دیوار است.

در هر صورت حفاظ های شاخ گوزنی با پوشش رنگ تولید و روانه ی بازار می گردند.

اما باید بدانید پوشش رنگ نرده های حفاظ  شاخ گوزنی دارای کیفیت های مختلفی است. از آن جایی که نرده های حفاظ شاخ گوزنی بعد از اجرا به طور مداوم و بلند مدت در فضای بیرونی ساختمان در برابر شرایط مختلف آب و هوایی ( رطوبت و تابش نور خورشید) قرار می گیرند می بایست از لحاظ کیفیت و ماندگاری پوشش رنگ آن ها از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

در ابتدا با انواع رنگ های موجود و روش های مختلف رنگ آمیزی فلزات آشنا می شویم.

انواع رنگ

 • رنگ مایع روغنی
 • رنگ پودری الکترواستاتیک

رنگ مایع روغنی

رنگ مایع روغنی محلولی است با غلظت بالا که برای رقیق کردن آن جهت رنگ آمیزی آن را با محلول هایی مانند تینر های روغنی یا فوری و یا محلول های شناخته شده ی دیگر ترکیب می کنند تا غلظت مناسب جهت رنگ آمیزی به وجود آید.

فلزات پیش از قرارگیری رنگ مایع بر روی خود جهت کیفیت و ماندگاری هر چه بیشتر رنگ می بایست از تمام ناخالصی ها بر روی سطح خود پاکسازی گردند. ( پاکسازی فلزات به روش های مختلفی می تواند انجام می پذیرد که در ادامه به آن می پردازیم)

در رنگ کاری مایع، فلزات از روش های مختلفی استفاده می شود مانند:

 • پاشش رنگ مایع از طریق پیستوله
 • غلطک های آغشته به رنگ
 • قلمکاری
 •  وان های رنگ مایع

نکته ی مهم درمورد روش رنگ کاری مایع این است که رنگ مایع مورد استفاده می بایست از کیفیت و غلظت مناسبی برخوردار باشد و نیز سطح فلز پیش از رنگ آمیزی کاملا از ناخالصی ها پاکسازی گردند.

رنگ پودری الکترواستاتیک

این روش رنگ کاری که به روش جذب الکتریسیته انجام می پذیرد مختص فلزات است.

در این روش محصولات فلزی پس از پاکسازی و شستشو وارد کابین های رنگ می شود.

روش رنگ کاری در کابین به دو صورت انجام می پذیرد:

 • روش اتومات ریلی
 • روش دستی با استفاده از نیروی ماهر

روش اتومات ریلی

در روش اتومات ریلی که به صورت هوشمند انجام می پذیرد (مختص کارخانجات بزرگ)، قطعات فلزی در حالت آویز از کانوایر وارد کابین رنگ اتومات می شوند سپس بازوهای پوشش رنگ پودری رنگ را به صورت یکنواخت بر تمامی سطح محصول می پوشاند.

روش دستی با استفاده از نیروی ماهر

در روش دستی که با استفاده از نیروی آموزش دیده و ماهر انجام می پذیرد، محصولات فلزی داخل کابین رنگ قرار داده شده و سپس رنگ کار با استفاده از دستگاه رنگپاش تفنگی رنگ پودری را بر روی محصول به صورت یکنواخت و با ضخامت مناسب پاشش می نماید.

در هردوی این روش ها محصولات پس از طی مسیر از کابین های رنگ ( اتومات یا دستی) وارد کوره های پخت رنگ الکترواستاتیک می شوند و بعد از قرارگیری در کوره، دمای کوره به 220 درجه ی سانتی گراد افزایش پیدا می کند.

نکته

کیفیت رنگ حاصل شده بر روی محصول چه در رنگ کاری های مایع و یا الکترواستاتیک بستگی به نوع و درجه ی رنگ استفاده شده و همچنین انجام شستشو و پاکسازی محصول و یا عدم آن دارد.

روش های رنگ آمیزی در حفاظ های شاخ گوزنی

حال پس از آشنایی با روش ها و نوع رنگ آمیزی صحیح محصولات فلزی به روش های انجام رنگ آمیزی نرده های حفاظ شاخ گوزنی می پردازیم.

حفاظ شاخ گوزنی یک محصول فلزی است که با توجه به اصول رنگ آمیزی محصولات فلزی که در بالا به آن پرداخته شد می بایست در هر دو روش رنگ آمیزی ( مایع یا پودری الکترواستاتیک) اصول آن برای ارائه ی یک رنگ با کیفیت رعایت شود.

همچنین نرده های حفاظ شاخ گوزنی محصولی هستند که در فضای آزاد و بیرونی ساختمان قرار داده می شوند. بنابراین در شرایط مختلف آب و هوایی و در معرض رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند.

با توجه به نوع کارکرد نرده های حفاظ شاخ گوزنی و محل قرار گیری آن ها برخورداری از پوشش رنگ با کیفیت جهت حفظ نمای ساختمان و جلوگیری از خوردگی فلز ضروری به نظر می رسد.

اما در این حین اکثر تولیدات حفاظ شاخ گوزنی مسیر اصولی و استانداردی جهت پوشش رنگ خود طی نمی نمایند و اکثرا با روش های ابتدایی و صرفا جهت برخورداری از یک پوشش رنگ ظاهری رنگ آمیزی می شوند.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی اهمیت حفاظ شاخ گوزنی را بخوانید.

عدم شستشو و پاکسازی در تمامی تولیدات حفاظ های شاخ گوزنی متفرقه

تمامی حفاظ های شاخ گوزنی متفرقه هیچ گونه شستشو و پاکسازی جهت انجام رنگ آمیزی بهینه بر روی آن ها انجام نمی پذیرد. تمامی این دست از محصولات بدون انجام هر گونه پاکسازی ناخالصی ها آماده ی رنگ آمیزی می شوند. نقصی اساسی که در همین ابتدا سبب کیفیت پایین رنگ بر روی محصول می شود.

روش های رنگ آمیزی در حفاظ های شاخ گوزنی متفرقه

رنگ حفاظ شاخ گوزنی

رنگ آمیزی در حفاظ های متفرقه

از آنجایی که خط تولید حفاظ های شاخ گوزنی متفرقه مسیر اصولی و صنعتی را طی نمی نماید و صرفا با روش های ابتدایی تولید و روانه ی بازار می شوند رنگ آمیزی این دسته از محصولات نیز با روش های ابتدایی انجام می پذیرد.

در این روش، تولیدکنندگان متفرقه محصولات تولیدی خود را بدون انجام هر گونه عمل شستشو و پاکسازی درون تشت های رنگ قرار داده و با روش ریزش رنگ مایع بر روی آن اقدام به رنگ آمیزی تولیدات خود می نمایند.

نکته ی دیگری که درمورد این روش رنگ کاری وجود دارد غلظت و کیفیت پایین رنگ استفاده شده برای این دسته از محصولات جهت پایین آوردن هزینه های تولید  است.

معایب رنگ آمیزی ابتدایی در حفاظ های شاخ گوزنی متفرقه

این روش رنگ کاری دارای معایب اساسی می باشد و رنگ ایجاد شده تنها برای مدت زمان کوتاهی تازه می ماند. از معایب عمده ی این روش رنگ کاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خوردگی و پریدگی رنگ به جهت عدم پاکسازی محصول از ناخالصی ها
 • طول عمر پایین رنگ به دلیل غلظت و کیفیت غیر استاندارد آن
 • عدم یکنواخت بودن رنگ بر روی محصول به دلیل روش غیراستاندارد رنگ کاری
 • عدم توانایی رنگ آمیزی دوباره حفاظ شاخ گوزنی بعد از اجرا بر روی دیوار
 • بر هم خوردن نمای ساختمان به دلیل پریدگی و خوردگی رنگ نرده های حفاظ

نکته

همان طور که بیان شد رنگ آمیزی به روش های ابتدایی و غیر اصولی برای حفاظ های شاخ گوزنی که در نمای ساختمان کار گذاشته می شوند به هیچ وجه مناسب نیست علاوه بر جدا شدن و پریدگی رنگ نرده های حفاظ، رنگ آمیزی دوباره ی نرده های حفاظ بر روی دیوار کاری بسیار سخت و هزینه بر است. که یا باید سختی و هزینه های دوباره ی رنگ کردن نرده های حفاظ شاخ گوزنی را پذیرفت و یا رنگ ضعیف نرده ها را بر روی دیوار تحمل نمود.

روش اصولی و درست رنگ آمیزی حفاظ های شاخ گوزنی

رنگ حفاظ شاخ گوزنی

رنگ آمیزی اصولی حفاظ شاخ گوزنی

روش درست و اصولی رنگ آمیزی حفاظ های شاخ گوزنی با توجه به محل قرارگیری آن ها و تاثیری که رنگ این محصول بر نمای ساختمان ها دارد روش رنگ کاری الکترواستاتیک به همراه شستشوی کامل محصول و پاکسازی از تمام ناخالصی ها پیش از رنگ است.

شستشوی حفاظ های شاخ گوزنی

حفاظ های شاخ گوزنی اصل در ادامه ی خط تولید استاندارد خود وارد مرحله ی شستشو و پاکسازی کامل می گردند.

پاکسازی و شستشوی محصولات فلزی به روش های مختلفی انجام می پذیرد که عبارتند از:

 • شستشو با اسیده های قلیایی
 • شستشو با مواد شوینده مخصوص و محلول در آب
 • شستشو با کارواش با مواد سیلیسی
 • پاکسازی با میکسر های جداسازی نا خالصی ها

بهترین روش شستشو حفاظ های شاخ گوزنی

شستشو پیش از رنگ حفاظ شاخ گوزنی

شستشو حفاظ شاخ گوزنی

همان طور که بیان شد شستشوی محصولات فلزی به روش های مختلفی می تواند انجام پذیرد.

با توجه به حجم زیاد هر حفاظ شاخ گوزنی، ما به شستشوی محصول با روش قرار دادن آن در وان های شستشو پر شده با مواد مخصوص می پردازیم که برای شستشوی حفاظ های شاخ گوزنی کاملا ایده آل است.

حفاظ های شاخ گوزنی در یک خط تولید استاندارد جهت جداسازی ناخالصی ها و قرار گرفتن مستقیم رنگ بر روی محصول درون وان هایی که با مواد شستشو دهنده پر شده اند شناور می شوند.

سپس موتور های پمپاژ، مواد شوینده را درون وان به گردش می آورد که سبب می شود تمامی ناخالصی ها از سطح فلز جدا شود و بعد از خشک شدن کامل محصول آماده رنگ آمیزی می شوند.

پاشش رنگ پودری الکترواستاتیک بر روی حفاظ های شاخ گوزنی

حفاظ های شاخ گوزنی بعد از شستشو و خشک شدن کامل درون کابین های رنگ قرار داده می شوند.

همانگونه که پیشتر در این مقاله گفته شد پاشش رنگ الکترواستاتیک در کابین رنگ به دو روش اتومات و دستی انجام می پذیرد.

برای پاشش رنگ الکترواستاتیک بر روی حفاظ های شاخ گوزنی به روش دستی با استفاده از نیروی ماهر نرده ی حفاظ درون کابین های کاملا روشن و نورپردازی شده قرار می گیرد و  توسط رنگ کار با استفاده از پاشش رنگ با دستگاه تفنگی با رعایت اصول ایمنی رنگ پودری بر روی محصول قرار می گیرد.

مهارت نیروی رنگ کار سبب می شود رنگ پودری به طور یکنواخت و با ضخامت مناسب که به روش کاربردی جذب الکتریسیته انجام می پذیرد بر روی محصول قرار گیرد.

پس از پاشش کامل رنگ، محصولات درون کوره های رنگ قرار داده می شوند.

پخت رنگ الکترواستاتیک حفاظ های شاخ گوزنی

پس از آن که محصولات درون کوره های رنگ قرار داده شد، درب های کوره بسته شده و دمای آن به 220 درجه سانتی گراد که استاندارد پخت رنگ های پودری است افزایش می یابد.

رنگ کوره ای یا پودری الکترواستاتیک به دلیل پخت آن در دمای بالا، سبب سختی زیاد رنگ و ماندگاری و حفظ خود در مواجهه با شرایط مختلف آب و هوایی همچون رطوبت و تابش نور خورشید می شود.

مطلب آخر

از آنجایی که رنگ نرده های حفاظ شاخ گوزنی تاثیر بسزایی در بلند مدت بر نمای ساختمانتان دارد و همچنین یک لایه ی محافظ ایمن برای خود نرده حفاظ در برابر خوردگی و فرسایش محسوب می شود، سعی نمایید نرده های حفاظ شاخ گوزنی را در کنار برخورداری از کیفیت های ضروری دیگر نظیر تراکم مناسب، هندسه ی قوی، جوشکاری co2، از لحاظ کیفیت رنگ مورد بررسی قرار دهید.

بهترین راهکار برای این امر تهیه ی نرده های حفاظ شاخ گوزنی از کارخانه ی معتبر تولید حفاظ است که تمامی اصول و استاندارد ها در خط تولید آن رعایت می گردد.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی بررسی تمامی نکات کلیدی پیش از خرید حفاظ شاخ گوزنی را بخوانید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *