مقالات

محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

محافظت از کارخانه و مراکز صنعتی در برابر سرقت

 محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت یکی از چالش های بزرگ کارخانه داران است. در این مقاله به بررسی خطراتی که کارخانجات و مراکز صنعتی را تهدید کرده پرداخته و راهکارهای مقابله با آن ارائه شده است.

محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

کارخانجات و مراکز صنعتی در برگیرنده حجم بالایی از تجهیزات، دستگاههای تولید و همچنین مواد خام قابل توجه در خود می باشند. تجهیزات و مواد خامی که از ارزش بالایی برخوردار هستند. لزوم محافظت از تجهیزات و مواد خام با ارزش در برابر سرقت برای کارفرما، امری اجتناب ناپذیر است.

 چه خطراتی کارخانجات و مراکز صنعتی را تهدید می نماید؟

   همانطور که گفته مراکز صنعتی حجم بالایی از وسایل با ارزش را در خود دارند، وسایل صنعتی که هر کدام دارای قیمت بالایی هستند.

۱- دور از رفت و آمد و تردد

کارخانجات و مراکز صنعتی بدلیل ایجاد آلودگی های مختلف، معمولا در حاشیه شهرها و مناطق دورتر از مناطق مسکونی قرار دارند. مناطقی خلوت، کم تردد و با محیط های باز و وسیع. مناطقی که

محل مناسبی برای تردد سارقان می باشد.

همچنین ساعات فعالیت و رفت و آمد نیروهای کار به کارخانجات مشخص و محدود است و بعد از ساعات کاری این مراکز صنعتی بدلیل خالی شدن از نیروها بشدت در برابر سرقت آسیپ پذیرند، مخصوصا در طول ساعات شب، که بیشترین سرقت ها از کارخانجات در این زمان رخ می دهد.

فعالیت کارخانجات اکثرا با روزهای تقویم هماهنگی کامل دارد و در روز های تعطیل نیز کاملا از فعالیت باز می ایستند و به نوعی خالی از نیروهای کار هستند، که همین امر در کنار در حاشیه بودن نسبت به مناطق مسکونی و شهری، آنها را در معرض خطر سرقت بیش از پیش قرار می دهد.

۲- مساحت زیاد کارخانجات و مراکز صنعتی

یکی از ویژگی های کارخانجات و مراکز صنعتی، مساحت قابل توجه آنهاست، کارخانجات دارای وسعت زیادی هستند، محیط های باز وسیع با دیوار های طولانی.محیط هایی که آنها را در برابر سرقت بسیار آسیپ پذیر می نماید.

سارقان در مناطق خلوت صنعتی و به دور از رویت شدن، با بالا رفتن از دیوار کارخانجات به راحتی در محیط های باز و وسیع آنها قرار می گیرند و اقدام به سرقت می نمایند. قرار گرفتن در محیط های خالی از سکنه و نیروی کار کارخانجات و آگاهی از ساعات رفت و آمد کارخانجات ، به سارقان احساس امنیت می دهد تا با خیالی آسوده تر نسبت به مکان های دیگر اقدام به سرقت نمایند.

۳- وجود وسایل و تجهیزات با ارزش در کارخانجات و مراکز صنعتی

همچنین سارقان از وجود وسایل و تجهیزات با ارزش در کارخانجات اطلاع کافی دارند که همین امر آنها تحریک به سرقت از این مراکز می نماید.

چرا باید از کارخانه اتان در برابر سرقت محاظت کنید؟

 اگر صاحب کارخانه ای هستید و راهکار های محافظتی را انجام نداده اید باید بدانید امکان سرقت از کارخانه اتان همیشه وجود دارد و نگرانی از آن همیشه همراهتان خواهد بود.

نگرانی از دستبرد و تخلیه مواد خام و تجهیزات کارخانه. کم یا زیاد، با توجه به ارزش بالای هر کدام، ضرر زیادی را متوجه تان خواهد کرد. امکان تعطیلی و از کار افتادن کارخانه بعد از سرقت را نیز در نظر بگیرید.

سارقان و کسانی که تصمیم به سرقت از کارخانه ای را می گیرند، به خوبی از خالی بودن آن در ساعات مشخص اطلاع دارند و از قبل آن را در صورت نبود موانع محافظتی به خوبی رصد می کنند.

 پس انجام راهکارهای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت را جدی بگیرید و آنها را در اولویت برنامه هایتان برای ایمنی هر چه بیشتر کارخانه در برابر سرقت های احتمالی قرار دهید.

راهکارهای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

برای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت، تقریبا تمامی راهکارهای محافظت را انجام دهید که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 نگهبان دائم استخدام کنید :

استخدام نگهبان برای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

استخدام نگهبان

شاید مهمترین و عمومی ترین راهکار برای اکثر کارخانجات استخدام نگهبان بصورت دائم است.

تمامی کارخانجات به دلیل ساعات زیاد خالی بودن از نیروی کار خود، نیازمند حضور دائم و هوشیار یک شخص یا بیشتر در خود می باشند که نه تنها از کارخانه در سرقت محافظت کنند، بلکه از وقوق حوادث احتمالی خطرناک در ساعات نبود نیروها جلوگیری کنند که می تواند عواقب جبران ناپذیری نیز به همراه داشته باشد.

حضور فیزیکی یک فرد هوشیار در کارخانه نگرانی کارفرما را تا حدود زیادی نسبت به وقوع هر گونه اتفاقات احتمالی بطور قابل توجهی کاهش می دهد. زیرا با وجود نگهبان، او می تواند در صورت وقوع هر گونه اتفاق کارفرما را با گرفتن تماس مطلع کند.

  نصب دوربین های مدار بسته :

استفاده ا زدوربین مداربسته برای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

دوربین مداربسته

   یکی از رایج ترین راهکارهای محافظتی از کارخانجات نصب دوربین های مداربسته است. نصب دوربین های مداربسته برای کارخانجات یک امر ضروریست. کنترل واحد های تولید، ورود خروج وسایل باری و غیره با استفاده از دوربین های مداربسته امروزه به امری اجتناب ناپذیر برای کارخانجات بدل گشته است.

اما کاربرد دیگر دوربین های مدار بسته برای کارخانجات، کنترل تصویری این مراکز در هر ساعت از شبانه روز و رصد تصویری کارخانه حتی با فاصله دور از کارخانه می باشد.

نصب دوربین های مداربسته و کنترل تصویری برای کارخانه را انجام دهید و از مزیت های کلیدی آن بهرمند شوید.

   از سگ های نگهبان استفاده کنید :

استفاده از سگ نگهبان برای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

سگ نگهبان

کارخانه ها دارای فضای باز وسیعی هستند که همین امر آنها را در برابر سرقت آسیپ پذیر نموده است. حتی وجود یک نگهبان به تنهایی برای کنترل یک فضای بزرگ و وسیع کارخانه کافی نیست.

وجود سگ های نگهبان بدلیل هوشیاری بالای آنها کمک‌ زیادی به محافظت از کارخانه اتان می نمایند.

اگر امکان نگهداری از سگ های نگهبان را دارید سعی کنید به همراه نگهبان از سگ های نگهبان، هر دو با هم استفاده نمایید. وجود سگ های نگهبان در کنار یک نگهبان کارایی به مراتب بهتری برای محافظت و نگهداری از کارخانه در برابر وقایع احتمالی دارد.

  از نرده های حفاظ رودیواری ایمن استفاده کنید:

استفاده از نرده حفاظ شاخگوزنی برای محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت

نرده حفاظ شاخگوزنی

   کارخانجات معمولا دارای مساخت زیاد با دیوار های طولانی هستند، سارقان برای ورود به یک کارخانه معمولا از دیوار های کناری و دور از اتاق های نگهبانی استفاده می کنند.

در صورت وجود یک نرده ی ایمن بر روی دیوار کارخانه، خطر ورود سارقان از نقاط پر خطر به طور کامل دفع می شود.

سعی کنید از حفاظ های رودیواری ایمن و پر خطر، با بازدارندگی بالا برای دیوار کارخانه اتان استفاده کنید.

 کدام راهکار محافظت از کارخانه ها و مراکز صنعتی در برابر سرقت  در اولویت قرار دارد

شاید نتوان گفت کدام یک از این راهکارها در اولویت قرار دارند، هر کدام از آنها یک ضرورت برای یک کارخانه در برابر سرقت محسوب می شوند.

اما توجه داشته باشید سارقان برای ورود به یک کارخانه، با گذر از دیوار ها یا گذر از بالای درب ها اقدام به ورود می نمایند.

اگر یک حفاظ رودیواری پرخطر و غیر قابل نفوذ بر روی دیوارها و درب کارخانه قرار دهید بطوری که سارقان توانایی گذر از آن را نداشته باشند، تقریبا دیگر خطر سرقت و دستبرد کارخانه ی شما را تهدید نمی نماید.

راهکارهای محافظتی دیگر، برای مواجهه با ورود سارقان و برخورد با آنها می باشد که می تواند پر خطر نیز باشد. بهتر است راهکاری را در اولویت قرار دهید که سبب عدم ورود غیر مجاز به صورت کامل به کارخانه یتان شود.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی ضرورت استفاده از حفاظ شاخ گوزنی را بخوانید.

چه نوع نرده ی حفاظی برای دیوار کارخانه مناسب است؟

از نرده های حفاظی برای پوشش دیوار کارخانه اتان استفاده کنید که بیشترین میزان خطر را برای سارقان به وجود آورد، به طوری که ریسک گذر از آنها را بدلیل خطرات احتمالی و شدید آن نپذیرند.

نرده های حفاظ شاخ گوزنی اصل و استاندارد که بر اساس طرح و نقشه های هندسی جهت ایجاد بالاترین میزان خطر و همچنین تحمل حداکثری فشار و دفع آن ساخته شده اند، بهترین گزینه برای ایمن سازی دیوار های کارخانه در برابر ورد غیر مجاز هستند.

باید توجه داشته باشید، هر نوع حفاظ شاخ گوزنی را نمی توان برای پوشش دیوار ها استفاده نمود زیرا در بازار گسترده عرضه حفاظ های شاخ گوزنی، محصولات فیک و غیر استاندارد به وفور یافت می شود.

از آنجایی که حفاظ شاخ گوزنی بیشتر یک کالای کارگاهی است و بدون رعایت استانداردهای تعریف شده و لازم در محیط های غیر صنعتی با ساده ترین روش ها، صرفا جهت نمایش حجم ساخته می شود، تهیه یک حفاظ شاخ گوزنی اصل نیازمند کسب اطلاعات اساسی از اصول و نکاتی است که در ساخت آن باید رعایت شود.

پس قبل از خرید نرده حفاظ شاخ گوزنی مورد نیاز خود، اطلاعات لازم و ضروری را در مورد تهیه ی  نرده حفاظ شاخ گوزنی اصل و استاندارد به طور کامل کسب نمایید.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی نکات ضروری پیش از خرید حفاظ شاخ گوزنی که باید بدانیم را بخوانید.

مطلب آخر

در کل سعی نمایید برای محافظت از کارخانه و مراکز صنعتی در برابر سرقت، از تمامی موارد محافظتی مانند استخدام نگهبان،استفاده از سگ های نگهبان، نصب دوربین های مداربسته (کنترل تصویری) و اجرای حفاظ های رویواری ایمن، استفاده نمایید تا کارخانه و مرکز صنعتی تان در برابر سرقت از بالاترین ضریب امنیت و عملکرد، برخوردار باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *