مقالات

بهترین ارتفاع و تراکم حفاظ شاخ گوزنی

بهترین ارتفاع و تراکم حفاظ شاخ گوزنی چیست

 بهترین ارتفاع و تراکم حفاظ شاخ گوزنی

تراکم و ارتفاع دو فاکتور تاثیر گذار بر کارایی حفاظ های شاخ گوزنی می باشند. هر اندازه ارتفاع و به ویژه تراکم یک نرده حفاظ شاخ گوزنی بیشتر باشد، از کارایی و بازدارندگی بیشتری برخوردار می گردد.

پرسش در مورد تراکم و ارتفاع، یکی از سوالات متداول از سوی مشتریان نرده های حفاظ شاخ گوزنی پیش از خرید نرده های حفاظ است.

ما در این مقاله تراکم و ارتفاع حفاظ شاخ گوزنی را جدا از هم مورد بررسی قرار می دهیم و مشخص می نماییم که چه ارتفاع و تراکمی برای یک نرده ی حفاظ شاخ گوزنی مورد نیازتان مناسب است. در ابتدا باید تعریف مشخصی از هر کدام به دست بیاوریم.

 

تراکم حفاظ شاخ گوزنی

تراکم در حفاظ های شاخ گوزنی به مانند ارتفاع (که کاملا دارای واحد ثابت و قابل درک است) نبوده و بسیار متغیر است و در مواردی قابل شمارش نیست. برای درک مطلب بالا به این مثال توجه نمایید:

تمامی حفاظ های شاخ گوزنی در هر مدل با ارتفاع ۸۰ سانتی متر را در نظر بگیرید. ارتفاع ۸۰ سانتی متر عدد ثابت و قابل درک برای واحد ارتفاع تمامی حفاظ های شاخ گوزنی است اما تراکم به دلیل نوع متفاوت ساخت نرده های حفاظ شاخ گوزنی با یکدیگر، تعریف و واحد مشخصی ندارد.

تعریف تراکم

شاید کامل ترین تعریف برای تراکم در نرده های حفاظ شاخ گوزنی که بر اساس آن بتوان میزان تراکم حفاظ های شاخ گوزنی را بدست آورد ،شمارش تعداد پایه های مشخص و تکرار شده ی آن در طول یک نرده ی ۲ متری (طول استاندارد و عرضه شده ی تمامی حفاظ های شاخ گوزنی) باشد. هر پایه نیز خود از اتصال چند یا چندین قطعه میلگرد با ساختاری مشخص، ساخته می شوند.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی میلگرد خاردار چیست را بخوانید.

تعریف تراکم در حفاظ های متفرقه

اما تعریف فوق در مورد نرده های حفاظی صدق می کند که بر اساس اجرای پایه ها و اتصال پایه ها به هم ساخته می شوند. در صورتی که اکثر تولیدات متفرقه نه بر اساس اجرای پایه های مشخص، بلکه مونتاژ کامل یک نرده ی ۲ متری تولید می شوند.

پس هنگام خرید در صورت پرسش میزان تراکم نرده ی حفاظ، به اعداد ارائه شده اکتفا نکنید، زیرا واحد ثابت و مشخصی در اکثر تولیدات نرده های حفاظ شاخ گوزنی متفرقه که بر اساس آن بتوان تراکم را تعیین کرد، وجود ندارد.

همچنین اکثر تولیدات متفرقه از تراکم قابل قبولی برخوردار نیستند و تولیدکنندگان آنها برای جذب مشتری، اعداد بالای تراکم را برای تولیدات خود اعلام می کنند.

تراکم در حفاظ هایی که بر اساس اجرای پایه های مشخص ساخته می شوند تا حدود زیادی قابل درک و اندازه گیریست . تراکم در این گونه از حفاظ ها به معنای تعداد تکرار شده از پایه های حفاظ در طول نرده ی ۲ متری است که طول استاندارد تمامی حفاظ ها است می باشد.

در کل تراکم یک نرده ی حفاظ شاخ گوزنی با رویت آن قابل مشاهده است، حفاظی که از تراکم قابل قبولی برخوردار باشد کاملا پر و بسته بنظر می رسد.

تراکم مناسب در حفاظ های شاخ گوزنی در واقع تعداد قابل قبول از قطعات مختلف حفاظ و گذر داده شده از هم می باشد، به گونه ای که نرده ی حفاظ کاملا پر و بسته به نظر بیاید که شاید واحد مشخصی برای اندازه گیری آن نتوان در نظر گرفت اما میزان مناسب آن با مشاهده قابل تشخیص است.

تاثیر تراکم بر کارایی حفاظ شاخ گوزنی

مسلما هر اندازه تراکم قطعات نرده های حفاظ شاخ گوزنی بیشتر باشد کارایی و بازدارندگی حفاظ در برابر ورود غیر مجاز نیز بیشتر می شود. تراکم مناسب علاوه بر افزایش کارایی حفاظ، مقاومت نرده را در برابر فشارهای وارده افزایش می دهد.

 

ارتفاع حفاظ شاخ گوزنی

 ارتفاع نرده های حفاظ شاخ گوزنی بر خلاف تراکم آن، کاملا مشخص و براحتی قابل اندازه گیری است.  ارتفاع یک حفاظ شاخ گوزنی به معنای بلندی نرده حفاظ از پایین آن تا بالاترین نقطه ی آن است که معمولا از ۵۰ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر در حفاظ های شاخ گوزنی متغیر است.

حفاظ های شاخ گوزنی نسبت به حفاظ های قدیمی ایستاده با ارتفاع های کوتاه تر تولید و عرضه می گردند. دلیل آن، پهنای قابل توجه حفاظ های شاخ گوزنی است که معمولا پهنایی تا ۵۰ سانتی متر و بیشتر دارند و دارای قطعات متعددی در تمامی جهات هستند، به طوری که تمامی سطح دیوار را (بر خلاف نرده های ایستاده ی قدیمی) به خوبی پوشش می دهند. از این رو ارتفاع های بلند و یا خیلی بلند برای نرده های حفاظ شاخ گوزنی ضرورتی ندارد.

چه ارتفاعی برای حفاظ های شاخ گوزنی مناسب است؟

همانطور که گفته شد ارتفاع1

 

 

حفاظ های شاخ گوزنی معمولا از ۵۰ سانتی متر تا ۱۲۰ سانتی متر متغیر است که بسته به ارتفاع دیوار عرضه می شوند. با توجه به ارتفاع متوسط اکثر دیوارها، ارتفاع مناسب و استاندارد حفاظ های شاخ گوزنی برای اجرا بر روی اکثر دیوارها، ارتفاع ۸۰ سانتی متر است.

حفاظ های شاخ گوزنی با  ارتفاع متوسط

از آنجایی که حفاظ شاخ گوزنی با ارتفاع ۸۰ سانتی متر و پهنای ۵۰ سانتی متر، حتی بر روی زمین مسطح امکان گذر دادن پا به دیگر طرف آن وجود ندارد، بر روی سطح دیوار که شرایط بسیار دشوار و خطرناک است، امکان گذر از آن غیر ممکن به نظر می رسد. از این رو حفاظ شاخ گوزنی با ارتفاع ۸۰ سانتی متر برای اجرا بر روی اکثر دیوار ها مناسب است و ارتفاع استانداردی به حساب می آید.

حفاظ های شاخ گوزنی با ارتفاع بلند

حفاظ های شاخ گوزنی با ارتفاع های بلند (ارتفاع ۱۰۰ و ۱۲۰ سانتی متر) مناسب برای دیوارهایی با ارتفاع کوتاه و یا خیلی کوتاه هستند که همزمان با ایمن سازی دیوار ارتفاع دیوار را نیز افزایش می دهند.

حفاظ شاخ گوزنی با ارتفاع کوتاه

 حفاظ های شاخ گوزنی با ارتفاع های کوتاه(۵۰ و ۶۰ سانتی متر) مناسب دیوارهایی با ارتفاع بلند و یا خیلی بلند، همچنین مناسب استفاده بر روی حصارهای فنس و نرده های ایستاده می باشند.

دیوارهایی که دارای ارتفاع خیلی بلند و غیر قابل دسترس هستند، می توان برای ایمن سازی آنها از حفاظ های شاخ گوزنی با ارتفاع کوتاه تر استفاده نمود.

حفاظ شاخ گوزنی را با چه تراکمو ارتفاعی تهیه نماییم؟

   برای تهیه ی یک نرده حفاظ شاخ گوزنی نخست ارتفاع دیوارتان را در نظر بگیرید و با توجه با ارتفاع دیوار (بلند،کوتاه و یا متوسط) ارتفاع نرده ی حفاظ را انتخاب نمایید.

در اکثر مواقع ارتفاع دیوارها اندازه ی متوسطی دارند(بین دو و نیم تا ۳ متر ارتفاع) که حفاظ با ارتفاع متوسط ۷۰ تا ۹۰ سانتی متر مناسب این دیوار ها است.

اما در رابطه با تراکم سعی نمایید حفاظ هایی را تهیه نمایید که در کنار کیفیت بالا در ساخت از تراکم‌قابل قبولی برخوردار باشند.

برای تهیه یک نرده ی حفاظ شاخ گوزنی به اعداد اعلام شده از سوی فروشنده در رابطه با تراکم حفاظ اتکا نکنید و تراکم نرده ی حفاظ را با مشاهده مورد بررسی قرار دهید، زیرا تراکم‌ یک نرده ی حفاظ  به خوبی با مشاهده و بررسی قابل سنجیدن است.

 

مطلب آخر

   برای تهیه یک نرده ی حفاظ شاخ گوزنی با توجه به عوامل تاثیرگذار متعدد بر کیفیت آن که تنها منتهی به ارتفاع و یا تراکم مناسب نمی شود و عوامل متعدد دیگری همچون نوع طرح هندسی (جهت تحمل و دفع فشار)،نوع مواد خام (میل گردهای ساده یا خاردار)،  نوع جوش(co2 یا الکترود) نوع شاسی کف(پروفیل یا میل گردی)،شستشو یا عدم شستشو پیش از رنگ، نوع پوشش رنگ(رنگ مایع یا الکترواستاتیک) و غیره تاثیر گذارند که شاید نتوان همه ی این موارد تاثیر گذار را مورد بررسی و اندازه گیری قرار داد.

از همین رو سعی نمایید نرده های حفاظ شاخ گوزنی را از کارخانه معتبر آن تهیه نمایید که انجام تمامی موارد، اصول و استانداردها در خط تولید آن رعایت و اجرا می گردد.

برای اطلاع بیشتر مقاله ی تمامی نکات کلیدی پیش از خرید حفاظ شاخ گوزنی که همه باید از آن مطلع شوند را بخوانید.

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *